REKLAMA

Urząd Marszałkowski przeznaczy 50 tysięcy na renowację fortepianu (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Fortepian francuskiej firmy Pleyel z 1862 roku został zakupiony przez krośnieńskie muzeum od Marii Zaliwskiej w 1961 r. Na tego typu fortepianach w czasach swojej świetności grywał Fryderyk Chopin, gdyż najbardziej spełniały oczekiwania kompozytora.

Krośnieński Pleyel, między innymi z uwagi na to, że posiada wszystkie oryginalne części, jest jednym z najstarszych tego typu w pełni sprawnych instrumentów w Polsce.

Jednakże wykorzystanie instrumentu przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie do organizacji koncertów muzycznych wymaga poddania go gruntownej konserwacji. W latach 1998-1999 zostały wykonane prace rewitalizacyjne i konserwatorskie w Warszawie. W roku 2006 drobne zabiegi renowacyjne wykonano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od tamtej pory znakomity fortepian historyczny z epoki chopinowskiej nie był jednak poddawany żadnym pracom konserwatorskim z uwagi na brak środków finansowych w budżecie instytucji. Dyrektor muzeum wprawdzie podejmował czterokrotnie starania o przyznanie dotacji z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale za każdym razem zapadała decyzja odmowna.

Tematem zainteresował się wicemarszałek Wojciech Buczak, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za kwestie dotyczące kultury. To dzięki jego inicjatywie  sprawą dotacji na renowację fortepianu zajął się zarząd województwa.

– Nie mogliśmy pozwolić, aby tak wspaniały instrument niszczał niewykorzystany. Mając na uwadze jego wartość i znaczenie dla kultury Zarząd Województwa Podkarpackiego zawnioskował do Sejmiku Województwa o przekazanie dodatkowych środków finansowych na konserwację Pleyela i środki takie w wysokości 50 000 zł z przeznaczeniem na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie Województwa Podkarpackiego na kwietniowej sesji sejmiku – tłumaczy marszałek Władysław Ortyl –  Wierzę, że już niedługo wszyscy melomani będą mogli cieszyć się niepowtarzalnym brzmieniem tego wyjątkowego instrumentu. Koncerty wywołają z pewnością spore zainteresowanie, bo będzie to nie lada gratka móc usłyszeć muzykę w takiej barwie, jak słyszał ją niegdyś Fryderyk Chopin.

Wyjątkowy fortepian jeszcze przez ok. dwa tygodnie będzie w krośnieńskim muzeum, a potem zostanie stamtąd zabrany i poddany renowacji. Potrwa ona prawdopodobnie do końca roku. Dlatego tych, którzy chcą zobaczyć fortepian jeszcze przed konserwacją, zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Podkarpackiego w Krośnie w najbliższych dniach. Na przykład w czasie Nocy Muzeów 16 maja.

materiał nadesłany

15-05-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym: