REKLAMA

W Polańczyku powstanie rondo. Korki wkurzające mieszkańców i turystów odejdą w zapomnienie

POLAŃCZYK / GM. SOLINA. Wyczekiwana przez mieszkańców gminy Solina budowa ronda na newralgicznym skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z głównym traktem w Polańczyku w tym roku stanie się faktem. Do końca roku rondo ma być oddane do użytku. Będzie kosztować około 2 mln zł.

Od lat mieszkańcy gminy i turyści skarżą się na ogromne korki w tym miejscu. Jak informuje Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, w 2015 roku wykonano na odcinku Myczków – Czarna pomiar średniego dobowego ruchu rocznego w ramach  Generalnego Pomiaru Ruchu.  Wykazał on 2144 pojazdów na dobę. Nie jest to najwyższy wskaźnik, bo np. w przypadku miasta Sanoka natężenie ruchu, badane w 2010 roku wynosiło 25 tysięcy pojazdów na dobę, ale w Polańczyku kumuluje się ono w jednym, newralgicznym punkcie. Jest to zresztą wskaźnik dotyczący średniego dobowego ruchu rocznego. W sezonie turystycznym należy je pomnożyć co najmniej kilkukrotnie.

cof

ap

Adam Piątkowski

Dlatego też władze gminy Solina rozpoczęły starania o budowę ronda, by rozładować tworzące się tu korki.
– Myślę, że w  tym roku rondo powstanie, bo zrobiliśmy wszystko, by do tego doszło – podkreśla wójt Adam Piątkowski.

Gmina Solina podpisała w tej sprawie porozumienie z władzami województwa podkarpackiego. Zobowiązała się w nim opracowania dokumentacji projektowej.
– To bardzo czasochłonny etap – dodaje wójt Piątkowski. – Zajmuje 4/5 czasu z całego okresu realizacji inwestycji.

Pracownicy urzędu gminy już od września przygotowują dokumentację. Jak podkreśla jej włodarz wykonywana jest  ona w tempie ekspresowym, tak by do 10 sierpnia uwinąć się z robotą.

– Zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy województwem podkarpackim i gminą Solina, dokumentacja projektowa wraz z decyzją pozwolenia na budowę mają być gotowe do 10 sierpnia br.  Jest to deklaracja gminy – podkreśla Ewa Sikora, rzecznik prasowy w PZDW w Rzeszowie.

Samorząd wziął na siebie również ciężar związany z  wykupem terenu pod rondo. Pozyskano  grunty od osób fizycznych i przekazano je pod tę inwestycję.

– Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie robót budowlanych – ta część leży po stronie województwa – zaznacza Ewa Sikora. –  Zgodnie z zapisami wspomnianego wcześniej porozumienia, zadanie o wartości nieprzekraczającej 2 mln złotych ma zostać zrealizowane jeszcze w tym roku.

cof

dm / źródło: P24.pl

14-07-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym: