REKLAMA

Zakładasz firmę? Oddziel finanse firmy od osobistych – załóż rachunek firmowy

Prowadzenie firmy nie jest sprawą banalną – wymaga wiedzy, umiejętności dostosowania się do potrzeb klientów i… dbania o finanse. W bieżącym kontrolowaniu wpływów i wydatków pomoże ci firmowy rachunek bankowy.

Jeżeli dopiero poczyniłeś pierwsze kroki, aby móc prowadzić działalność gospodarczą, to możesz się zastanawiać, czy faktycznie potrzebujesz firmowego rachunku bankowego. Okazuje się, że musisz mieć dostęp do rachunku bankowego, ale niekoniecznie musi on być firmowy.

lesko24.pl

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa zapłata podatków przez podatników następuje w formie polecenia zapłaty. Co więcej, w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej znajduje się informacja, że bezwzględnie rozliczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedsiębiorcy muszą dokonywać w formie przelewów wówczas, gdy:

  • stroną przeprowadzanej transakcji jest przedsiębiorca,
  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro.

W żadnej z powyższych ustaw nie ma jednak mowy o tym, że przedsiębiorca musi posiada rachunek firmowy. Takie jednak do swoich ofert wprowadziły banki. Zanim uznasz, że rachunek dedykowany firmie nie jest ci potrzebny, sprawdź, czy na pewno.

Rachunek firmowy – więcej niż tylko możliwość zlecania przelewów

Banki doskonale wiedzą, że jeżeli chodzi o rachunki firmowe, to muszą zaoferować przedsiębiorcom coś więcej niż tylko możliwość zlecania przelewów. Z tego też względu dziś niemal standardem stało się udostępnianie klientom biznesowym specjalnej platformy, za pośrednictwem której możliwe jest np. wystawianie faktur. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne – eliminuje konieczność zakupu dostępu do programu pozwalającego wystawiać faktury. Dodatkowo wystawione dokumenty są w jednym miejscu i zawsze dostępne online.

Część banków proponuje klientom biznesowym dodatkowe usługi dotyczące np. wysyłania upomnień do kontrahentów zalegających z zapłatą. Warto pamiętać, że zatory płatnicze są zmorą polskich firm (ok. 43% podmiotów działających na rynku boryka się z nierzetelnymi kontrahentami) i tylko szybka reakcja pozwala odzyskać pieniądze.

Nie wiesz, jaki rachunek firmowy wybrać? Skorzystaj z rankingu

Skoro firmowy rachunek bankowy pomoże ci w czuwaniu na finansami firmy i jednocześnie pozwoli rozgraniczyć firmowe wydatki z osobistymi, to może warto go założyć? Zdecydowałeś się na takie rozwiązanie? Musisz zatem wiedzieć, że masz spory wybór. Aby wybrać rachunek, który się sprawdzi, powinieneś zapoznać się z ofertą banków. Jest jednak inne rozwiązanie niż mozolne przeglądanie wszystkich dostępnych produktów – ranking bankowy.

Pod tym adresem internetowym: https://www.ideabank.pl/ranking-kont-bankowych znajdziesz aktualny ranking rachunków firmowych i przeznaczonych dla osób fizycznych. Przy każdym produkcie zostały wypunktowane najistotniejsze informacje dotyczące np. kwestii opłat. Zanim jednak wybierzesz kilka rachunków, z ofertą których będziesz chciał się zapoznać bliżej, koniecznie ustal, co jest dla ciebie priorytetem – niskie opłaty czy może dostęp do terminali płatniczych na atrakcyjnych warunkach? Wiedząc czego szukasz, podejmiesz dobrą decyzję i będziesz zadowolony z posiadanego rachunku firmowego.

Artykuł sponsorowany

22-12-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym: