REKLAMA

ZUS: Tylko we wrześniu złożono ponad 800 wniosków o emeryturę

REGION / PODKARPACIE. Osoby uprawnione do emerytury, w obowiązującym od października obniżonym, powszechnym wieku emerytalnym, od 1 września mogą składać wnioski.

Obniżenie od października wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn spowoduje znaczące zwiększenie liczby składanych wniosków o emeryturę. Szacuje się, że w wyniku wprowadzonych zmian prawnych, największy wpływ wniosków nastąpi w IV kwartale bieżącego roku. Ich prognozowana liczba w tym okresie wyniesie w całym kraju ponad 330 tys., z czego na województwo podkarpackie przypada ok. 17 tys. wniosków o emeryturę złożonych przez uprawnionych.

Clipboard01

ZUS jest przygotowany na zwiększoną liczbę wniosków emerytalnych. Działania, jakie są podejmowane, mają nie tylko charakter informacyjny, ale również organizacyjny – mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy w województwie podkarpackim Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dlatego też od lipca we wszystkich placówkach ZUS uruchomione zostało stanowisko doradcy emerytalnego, na Podkarpaciu – 30.

Doradca odpowiada potencjalnym emerytom na wszystkie pytania dotyczące świadczenia, w tym m.in. kiedy należy złożyć wniosek, jakie dołączyć dokumenty oraz od czego zależy wysokość emerytury. Dodatkowo może wyliczyć w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia. Jednak decyzję, w sprawie przejścia na emeryturę, każdy klient musi podjąć sam.

Emerytura to prawo – nie obowiązek.

Doradcy emerytalni od lipca w województwie podkarpackim obsłużyli ponad 17,3 tys. klientów.
Wszystkim klientom przypominamy, że sale obsługi klientów są otwarte we wszystkich placówkach ZUS w poniedziałki w godzinach od 8 do 18, a od wtorku do piątku – od 8 do 15.

Najczęściej zadawane pytania do doradców

EMERYTURY od 1.10.2017

DORADCA EMERYTALNY

materiały nadesłane

12-10-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym: