REKLAMA

Bieszczadzkie lasy bukowe już od dwóch lat znajdują się na liście UNESCO

BIESZCZADY. Wędrując bukowymi lasami po terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego mało kto wie, że część z nich w 2021 roku znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

Lasy wpisane na listę znajdują się na zboczach Połoniny Wetlińskiej, Smereka, w dolinie Terebowca, Górnej Solinki i Wołosatki. Ich powierzchnia to około 3300 hektarów. Leżą na wysokości od 700 do 1200 metrów nad poziomem morza. Bieszczadzkie kompleksy leśne weszły jednocześnie w skład obiektu pod nazwą „Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”, który tworzą 94 podobne obszary w 18 krajach.

000

Zbocza Połoniny Wetlińskiej.

– Pierwotne lasy bukowe w Karpatach i innych regionach Europy są znakomitym przykładem zachowanych w stanie nienaruszonym kompleksów leśnych strefy umiarkowanej i jednocześnie najbardziej kompletnych systemów ekologicznych europejskich lasów bukowych. Obszar ten jest także bezcennym rezerwuarem materiału genetycznego nie tylko buków, ale także wielu innych gatunków związanych z tego typu siedliskiem leśnym. Od końca ostatniej epoki lodowcowej, w krótkim okresie zaledwie kilku tysięcy lat, buk europejski rozprzestrzenił się na całym kontynencie z kilku pierwotnie odizolowanych obszarów w Alpach, Karpatach, Górach Dynarskich, Pirenejach i basenie Morza Śródziemnego. Powodzenie tego procesu, który trwa w dalszym ciągu, związane jest z tolerancją buka na różne warunki klimatyczne, geograficzne i fizyczne oraz z jego łatwą adaptacją – czytamy na stronie Światowego Dziedzictwa.

Ochrona lasów bukowych o pierwotnym charakterze w Bieszczadach, rozpoczęła się od ustanowienia w 1958 roku pierwszego przyrodniczego rezerwatu „U źródeł Solinki i Wetliny”. W 1973 roku powołano Bieszczadzki Park Narodowy. W 1981 roku powstał rezerwat „Puszczy Bukowej nad Sanem”, który w 1991 roku został włączony w obręb parku narodowego.

666

Widok z Połoniny Caryńskiej na bieszczadzkie lasy.

Pierwsze lasy bukowe na listę UNESCO zostały wpisane w 2007 roku. Były to pierwotne lasy na terenie Słowacji i Ukrainy. W roku 2011 do listy dołączyły lasy z terenu Niemiec, a w kolejnych latach z Austrii, Albanii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Czech, Słowenii, Włoch, Macedonii Północnej, Bośni i Hercegowiny, Szwajcarii.

AZS/WZ
Fot. AZS/WZ

 

28-12-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym: