REKLAMA

Chciał zapłacić historycznym banknotem 1000-złotowym

GRANICA / PODKARPACIE. Obywatel Ukrainy przedstawił do kontroli banknot o nominale 1000 złotych. Środki miały być wykorzystane na utrzymanie w trakcie podróży. Cudzoziemiec był przekonany, że banknot wycofany z obiegu ponad 20 lat temu, będzie mógł wykorzystać zgodnie z jego nominalną wartością.

Zdarzenie miało miejsce dzisiaj (tj.16 kwietnia) w drogowym przejściu granicznym w Korczowej. Do kontroli na wjazd do Polski zgłosił się 30-letni Ukrainiec, który okazał banknot o nominale 1000 zł (dokument został wycofany z obiegu w 1995 r.).

Posiadanie środków finansowych jest jednym z elementów kontrolowanych w trakcie wjazdu cudzoziemców na terytorium Polski.

Cudzoziemiec, który wybierał się na 5-dniową wyprawę w celach turystycznych, sprawdził w Internecie jakie środki są wymagane i był przekonany, że ma prawo wykorzystać oryginalny polski banknot zgodnie z jego nominalną wartością. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, obywatelowi Ukrainy przedstawiono zarzuty. Cudzoziemiec przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 2 lat . Dodatkowo, Straż Graniczna wydała decyzję o odmowie wjazdu, a następnie skierowała cudzoziemca na Ukrainę.

W pierwszym kwartale 2018 roku, w przejściach granicznych Bieszczadzkiego Oddziału SG wydano decyzje o odmowie wjazdu wobec 4 414 cudzoziemców. W większości przypadków, nie posiadali oni środków na utrzymanie oraz dokumentów potwierdzających cel wjazdu.

14-135006źródło: BiOSG

 

18-04-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym: