LESKO24.PL: Myśliwy zabił wilczycę. Leśnik ją oskórował. Obaj staną przed sądem


LESKO24.PL / PODKARPACIE. Myśliwy ze Śląska został oskarżony przez Prokuraturę Rejonową w Lesku o zabicie wilczycy w Bieszczadach oraz o kradzież trofeów. Grozi mu do 5 lat więzienia. Przed sądem stanie również podleśniczy z Nadleśnictwa Lesko, który według prokuratury miał oskórować zwierzę. Będzie odpowiadał za pomocnictwo.

Dorota Mękarska

Oskarżeni nie przyznają się do winy. Proces będzie toczył się w Ośrodku Zamiejscowym w Ustrzykach Dolnych leskiego Sądu Rejonowego.

Czterech polowało, dwóch jest oskarżonych

Do zdarzenia doszło w dniu 24 stycznia 2016 r. w Żernicy w gminie Baligród. Przypadkowy myśliwy natknął się na czterech kolegów po fachu zdejmujących z wilka skórę. Trzem myśliwym ze Śląska towarzyszył podleśniczy z Nadleśnictwa Lesko. Świadek powiadomił policję, Straż Leśną oraz przedstawiciela Polskiego Związku Łowieckiego.
Przeprowadzono sekcję zwłok zwierzęcia, która wykazała, że dwuletnia wadera zginęła od kuli. Ustalono ponadto, że to przedsiębiorca z powiatu częstochowskiego miał zastrzelić zwierzę, a podleśniczy je oskórował i przewoził autem. W tej sytuacji prokuratura oskarżyła dwóch myśliwych.

W stosunku do dwóch pozostałych nie było podstaw do postawienia zarzutów – informuje Edward Martuszewski, zastępca prokuratora rejonowego w Lesku.

Głównego sprawcę oskarżono o spowodowanie szkody poprzez zabicie zwierzęcia będącego pod ochroną gatunkową oraz z art. 278 kk za kradzież skóry i czaszki wilka. To właśnie za ten drugi czyn grozi wysoka kara do 5 lat pozbawienia wolności. Leśnika oskarżono o pomocnictwo.

Doszło do wyjątkowej sytuacji – podkreśla Grzegorz Bożek z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, redaktor naczelny „Dzikiego Życia”. – Po raz pierwszy mamy świadka procederu zabijania wilków, który choć pochodzi z tego środowiska, zdecydował się ujawnić sprawę. Wreszcie udało się dowieść, że taki proceder istnieje, choć bardzo ciężko jest namierzyć sprawcę. To jest krok do przodu.

Podwójna logika i podwójne standardy

Jak informuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, która od początku monitoruje ten przypadek, PZŁ dotychczas nie wyciągnął konsekwencji dyscyplinarnych wobec podejrzanych. Oczekuje na prawomocny wyrok. Jednakże zawieszony w prawach członka Koła Łowickiego „Ryś” w Lesku został świadek, który ujawnił całą sprawę.

Mamy kontakt ze świadkiem. To etyczny myśliwy – podkreśla Radosław Ślusarczyk, prezes Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. – Gdy został zawieszony w prawach członka koła łowieckiego, odwołał się. Rozpętała się burza medialna, więc go odwiesili, ale kilka tygodnie temu został znowu zawieszony, choć nic złego nie zrobił. A tam gdzie są mocne argumenty, mówi się że nie ma prawomocnego wyroku. To jest podwójna logika i podwójne standardy. To jest trochę tak jak w mafii: swoich będziemy bronić do upadłego.

Myśliwi powinni wykluczyć ze swojego grona ludzi, którzy łamią prawo, by pokazać że to środowisko respektuje przepisy – dodaje Grzegorz Bożek.

Ekolodzy uważają, że ta sprawa może mieć wpływ na przebieg dyskusji dotyczącej przywrócenia polowań na wilki. – Jeśli dojdzie do tego, że oskarżeni unikną kary, to będzie jeden z argumentów za przywróceniem odstrzału – uważa redaktor naczelny „Dzikiego Życia”. – Okaże się, że można zrobić coś co jest niezgodne z prawem i nie ponieść za to konsekwencji.

wolf-1179341_960_720

Wilki giną od kul

Wiedza, że poluje się na wilki funkcjonuje w środowisku myśliwych. Uważamy, że kłusownictwo, po wypadkach komunikacyjnych, stanowi drugą przyczynę śmiertelności wśród tych drapieżników– dodaje Ślusarczyk i przytacza przykłady z tego roku. W styczniu znaleziono martwego wilka w Wigierskim Parku Narodowym. Podejrzewano, że został zastrzelony przez konkretnego myśliwego, zabezpieczono nawet jego broń, ale po kilku miesiącach Prokuratura Rejonowa w Sejnach umorzyła sprawę, gdyż pocisk był zniekształcony.

1 sierpnia b.r. Bieszczadzki Park Narodowy poinformował, że w Pieninach zastrzelono Freję – wilczycę, której w BdPN założono obrożę telemetryczną. Zwierzę zginęło od kuli w dniu 9 lipca na terenie wsi Biała Woda, w miejscu, gdzie znajduje się paśnik i lizawka. Sprawa trafiła do prokuratury.

To są bardzo niepokojące sygnały – dodaje prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. – Dlatego będziemy się przyglądać procesowi. Podejmiemy kroki, by sąd przyznał nam status obserwatora społecznego.

Wilk jest pod ścisłą ochroną gatunkową – podkreśla Grzegorz Bożek. – Naszym zadaniem jest go chronić, a gdy dojdzie do przypadku kłusownictwa zadaniem państwa jest ukarać sprawców.


Komentarzy: 18 do “LESKO24.PL: Myśliwy zabił wilczycę. Leśnik ją oskórował. Obaj staną przed sądem”

 1. Hunter pisze:

  No więc ma być kulturalnie! .Jak powiadał ktoś mądry we własne gniazdo się nie sra.
  A kto to robi to zwykła szmata jest .A tak na marginesie to -dajcie się wypowiedzieć chodowcom zwierząt na tym terenie co sądzą o symbiozie z wilkami!!!!

  0
  0
  • stonoga pisze:

   Nie ten zły co swoje gniazdo kala ale ten co o tym mówić nie pozwala.

   0
   0
  • kto was płodzi bezmózgie bydlęta? pisze:

   Hunter pisze:
   22 sierpnia 2016 o 20:38
   No więc ma być kulturalnie! .Jak powiadał ktoś mądry we własne gniazdo się nie sra.
   A kto to robi to zwykła szmata jest .A tak na marginesie to -dajcie się wypowiedzieć chodowcom zwierząt na tym terenie co sądzą o symbiozie z wilkami!!!!

   Dziękujemy kolejnemu niepiśmiennemu prymitywowi za podzielenie sie płodami swego „umysłu”. tylko wiesz co? Tymi swoimi złotymi „myślami” dziel sie z mieszkankami chlewa. To twój poziom

   0
   0
 2. Nemrod pisze:

  Jesteście hipoktytami śmieszni obrońcy przyrody… znam sytuację sprzed około 10 lat gdzie prominentny myśliwy na Podlasiu dwa razy strzelał do wilków na polowaniu zbiorowym i kiedy poproszono o pomoc znaną w Waszym środowisku BALBINĘ NOWAK ta się wypięła… sąd oczywiście sprawę umorzył.

  0
  0
 3. Ciekawski pisze:

  Mam pytanko do huntera, czy pisząc, że we własne gniazdo się nie sra masz na myśli władze koła? Czyli tych, którzy kazali dzwonić na policję?

  0
  0
 4. cichosza pisze:

  Ale w artykule już nikt nie napisał, że zgłaszający został zawieszony za nielegalne polowania zbiorowe a nie za to, że zgłosił sprawę. To się nazywa rzetelne dziennikarstwo.

  0
  0
  • Czesiek . pisze:

   Trudno żeby zawiesili oficjalnie za zameldowanie na kolegów .

   0
   0
  • Czesiek . pisze:

   PO zgłoszeniu na Policję sam nielegalnie polował ? To kupy nie trzyma się . Jeśli wcześniej to dlaczego PZŁ nie zawiesił ?

   0
   0
 5. PRAWDZIWY POLAK pisze:

  PO PIERWSZE: NA WSCHODZIE POLSKI WILKI TO PLAGA DLA ROLNIKÓW, LEŚNIKÓW I MYŚLIWYCH;
  PO DRUGIE: KAPUŚ – TO KAPUŚ, WIDAĆ TEN WIELKI ETYK MIAŁ POSTKOMUSZE KORZENIE KAPOWNICZE A TAKIM WSZYSTKO JEDNO NA KOGO KAPUJĄ, BYLEBY KAPOWAĆ, WIĘC KAPUŚ ZAWSZE BĘDZIE KAPUSIEM;
  PO TRZECIE: SPYTAJCIE NIEOFICJALNIE LEŚNIKÓW JAKIM DOPUSTEM BOŻYM SĄ WILKI W DANYM NADLEŚNICTWIE I Z JAKIMI OBWAROWANIAMI SIĘ TO WIĄŻE PRZY NP. USTALANIU ROCZNEGO PLANU ŁOWIECKIEGO;
  PO CZWARTE: JEŻELI 460 DEBILÓW Z WIEJSKIEJ NIE SPRZECIWI SIĘ EKOTERRORYSTOM I NIE STWORZY LEGALNEJ MOŻLIWOŚCI POLOWANIA NA TE SZKODNIKI TO BĘDZIEMY OBRACAĆ SIĘ POMIĘDZY FANTASTYCZNYM LEGALNYM ŚWIATEM CUDOWNYCH ZIELONYCH PRZEPISÓW I SZTUCZNEJ OCHRONY SZKODNIKA ZWANEGO WILKIEM A CZARNYM PODZIEMNYM ALE ZA TO NORMALNYM ŚWIATEM W KTÓRYM TŁUCZE SIĘ TE SZKODNIKI ILE WLEZIE (A I TAK JEST ICH CORAZ WIĘCEJ);
  PO PIĄTE NIE DONOSI SIĘ NA KOLEGÓW, TO JEST OBRZYDLIWE.

  0
  0
  • SZTUCZNY POLAK pisze:

   człowieku, jesteś półgłówkiem

   0
   0
  • STAN pisze:

   Jeśli kolega jest przestępcą, to zasługuje na zakapowanie.

   0
   0
  • kto was płodzi bezmózgie bydlęta? pisze:

   nie wrzeszcz, bydlaku. Jeśli, głupia mierzwo,wilki są rzekomo takim problemem, to zapewne chcesz powiedzieć,ze OSKÓROWANIE wilczycy problem ten wyeliminuje?
   Banda chorych sku…synów, którzy jedynie strzelając snajperskim karabinem do zwierzaka doznaja orgazmu wciąż bełkocze o swojej „sanitarnej” roli i eliminowaniu sztuk chorych. Tylko czemu, te bydlęta wystawiają medalowe trofea uzyskane z tych „wybrakowanych” zwierząt. Jesteś po prostu „prawdziwy polaku” głupią mendą. I tyle, śmieciu

   0
   0
  • wal się śmieciu pisze:

   kto spłodził takie gówno jak ty proletariacka gnido?

   0
   0
  • wilkołak pisze:

   Prawdziwy polaku Ty naprawdę jesteś debilem nawet szkoda na ciebie prądu w komputerze

   0
   0
 6. kij ma dwa końce pisze:

  a jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi.
  Ręka rękę myje.
  W końcu niech też i ktoś za nich się weźmie bo czy jest czas na polowania czy go już nie ma to i tak polują.

  0
  0
 7. Holden pisze:

  „Prawdziwy polak”… Komusze inklinacje widać właśnie w takiej nieco kmociej mentalności czyli nie ważne, że kłusownik, cwaniaczek i łgarz… ważne żeby chronić fumfli ze swojej kasty do końca, choćby byli ostatnimi zwyrodnialcami. Z powodu takich obrzydliwych jednostek jestem gotów zostać ekoterrorystą w pełnym znaczeniu tego słowa. Jest parę sposobów, żeby uprzykrzać życie myśliwym i dość skutecznie przeszadzać im w szarogęszeniu się po lasach. Bez łamania prawa! Krew się gotuje i a nie chce się wierzyć, że kompleksy potrafią aż tak zdegenerować człowieka.

  0
  0
 8. Anonim pisze:

  „Kapuś”, „nie donosi się”, „nie sra się we własne gniazdo”.
  O widzę że mentalność w naszym środowisku na wspaniałym poziomie.

  Przestępstwo jest przestępstwem. Być może Wy chronicie kolegów gwałcicieli, kolegów pedofili i kolegów kłusowników ale prawo nakazuje w sposób wyraźny powiadomić władze jeśli jest się świadkiem przestępstwa. A chroniąc skurwiałe elementy we własnym środowisku po pierwsze sracie na dobre imie kół łowieckich, sracie na dobre imie PZŁ i sracie na siebie.

  @Hunter @prawdziwy polak – a może byście napisali do jakich kół należycie?

  0
  0
 9. AgaMnieszka pisze:

  ,,prawdziwy polaku,, i Tobie podobni,a jak mi Wasze dzieci w szkodę wejdą,to też mam je zastrzelić???? I chcecie tych swoich ideologii uczyć Wasze potomstwo ????? Brawo. Obyście się doczekali kary z rąk Waszych dzieci.

  0
  0