REKLAMA

Bieszczadzkie cztery cerkwie. VIDEO zakochanego w górach operatora i fotografa (FILM, ZDJĘCIA)

|

Bieszczadzkie cztery cerkwie. VIDEO zakochanego w górach operatora i fotografa (FILM, ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Robert Jodłowski – na co dzień operator katowickiego oddziału TVP, z pasji fotograf, miłośnik gór. Pierwsze klipy video z wędrówek poświęcił Bieszczadom. W jednym z nich przypomina historię bieszczadzkich perełek, a więc cerkwi ze Szczawnego, Rzepedzi, Komańczy i Wisłoka Wielkiego. Zapraszamy do obejrzenia. Publikujemy również zdjęcia z wypraw na Tarnicę oraz filmik nagrany podczas wyprawy po niektórych bieszczadzkich szczytach.

Robert Jodłowski. Archiwum prywatne

Robert Jodłowski – Jako operator od lat związany z TVP Katowice. Rejestruje chwile, ludzi, zdarzenia, momenty triumfu i radości, ale również wstydu, pogardy i porażki. Od 2017 r. jest promotorem kultury w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. To autor takich obrazów filmowych jak m.in. „Haśka. Wspomnienie o…” (przygotowany z okazji 50. rocznicy śmierci Haliny Poświatowskiej), dokument zrealizowany na 40-lecie Miejskiej Galerii Sztuki, czy etiudy dedykowanej choćby Danielowi Pielusze, Waldemarowi J. Marszałkowi, Przemysławowi Lasakowi, Marcinowi Berdyszakowi czy Andrzejowi Pągowskiemu.

Debiutancką wystawę fotograficzną „Czas Czekana” odsłonił w lutym 2017 r. w Galerii Zwiastun (Miejska Galeria Sztuki). To na nią trafiło popularne do dziś zdjęcie „Szpilki na Giewoncie”. W tym samym roku, zamknięte w kadrze zimowe zmagania z tatrzańską naturą, złożyły się na ekspozycję „Patrz, to do Ciebie!”, przygotowaną z myślą o Galerii „Wejściówka” (prowadzonej wówczas przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” i częstochowską redakcję „Gazety Wyborczej”).

Rok 2018 zainaugurował wystawą „Pasażer ze wschodu” w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. Tym razem prezentował fotografie wykonane podczas europejskich podróży, dopełnione suplementem dedykowanym zespołowi Kult. Na scenie pojawił się ceniony gitarzysta i wokalista Krzysztof Niedźwiecki, któremu na finał towarzyszył również Jodłowski (gra na gitarze, to bowiem kolejna z jego pasji).

W listopadzie tego samego roku, na swoje 32. urodziny, otworzył wystawę „Idę tam, gdzie idę”. Tytuł znów jest czytelny dla wszystkich fanów twórczości Kazika Staszewskiego. Górska wystawa prezentowana w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” znów miała swój muzyczny akcent, a to w postaci felietonu koncertowego poświęconego Krzysztofowi „Grabażowi” Grabowskiemu i grupie Pidżama Porno.

Muzyczna w całości była już wystawa „W obiektywie, ale na żywo”, którą w kwietniu 2019 r. prezentowano w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Mykanowie.

Filmy z podróży, wypraw górskich i wyjazdów narciarskich przygotowuje od lat. Z początkiem 2021 r. zdecydował, żeby prezentować je również większej rzeszy odbiorów. Tak narodził się na YouTubie kanał „Pod wiatr”. Pierwszym z publikowanych materiałów był ten zatytułowany „Bieszczady prawie merytorycznie”. Bieszczadzkim klimatom poświęcił dotąd jeszcze trzy filmy i nie postawił jeszcze kropki nad i.

Inne produkcje „Pod wiatr” dedykowane są m.in. Kościelcowi, Kasprowemu Wierchowi i Morskiemu Oku.

Wyprawa Roberta Jodłowskiego na Tarnicę – 2021

źródło: Red., materiały nadesłane

video: Youtube.com / Pod wiatr – „Bieszczadzkie 4 cerkwie”


29-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: