Sukces sanoczan na ogólnopolskim festiwalu filmowym! Soul zachwycił jurorów! (VIDEO)
Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci to wyjątkowe wydarzenie na filmowej mapie Europy kierowane do twórców oraz środowisk interesujących się historią. Festiwal prezentuje filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka. Tegoroczna gala finałowa odbyła się w Gdyni.
Mateusz Pniewski
Ogromny sukces w tegorocznej edycji festiwalu odniósł Zespół Wokalny Soul i Souliki, zdobywając główną nagrodę w kategorii „Wideoklipy”, za utwór „Kto Ty jesteś”. Muzykę do słów Władysława Bełzy, przygotowała Monika Brewczak, opiekun zespołów. Reżyserem jest Rafał Gużkowski. Koordynatorem projektu był Damian Biskup. Przy zdjęciach pracował ponadto Artur Mycio.
– Dziękuje bardzo Bohaterom, bo to jest o Was film. Dziękuje, że mogliśmy ten film tworzyć. Ten i inne. A tworzy go wspaniała młodzież z Sanoka, z Podkarpacia. Tam też pamiętamy o Was. Dziękuje pięknie – powiedział po odebraniu głównej nagrody reżyser wideoklipu Rafał Gużkowski.
„Dzieci w wierze w Boga i w duchu patriotyzmu wykonują znany utwór w specjalnie przygotowanej aranżacji muzycznej”. Tak w skrócie opisano film na stronie festiwalu.
– Po pierwsze chcę podkreślić, że ten wideoklip nie mógłby powstać gdyby nie współpraca Stowarzyszenia Ziemia Sanocka, przy współudziale Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Te trzy podmioty wspólnie pomogły nam w realizacji tego klipu. W ich stronę kierujemy nasze gorące podziękowania – podkreśla dr Monika Brewczak, autor muzyki do wspomnianego utworu.
W sumie do konkursu Rafał Gużkowski zgłosił 5 wideoklipów zrealizowanych razem z zespołem. Były to: „Dla Niepodległej szli”, „Egzekucja w Markowej”, „Niezwyciężeni”, „Kochana Ojczyzno” oraz zwycięski „Kto Ty jesteś”. Co ważne podkreślenia, wszystkie pięć utworów zostało zakwalifikowanych do ścisłego finału, w którym znalazło się 16 teledysków.
– Zwycięski wideoklip powstał rok temu na przełomie sierpnia i września. W związku z czasem pandemii, a następnie czasem wakacji dzieci długo się nie widziały. Perspektywa wspólnego spotkania i realizacji tego przedsięwzięcia napawała nas wszystkich ogromną radością, emocjami, które udzieliły się również podczas nagrania. Emocje były ogromne do tego stopnia, że zostało to zauważone bardzo pozytywnie przez jurorów, a szczególnie przez przewodniczącego, pana Janusza Kołodrubca. Stwierdził on po gali finałowej, że najbardziej co urzekło jury, to były emocje przekazane oczyma dzieci. Emocje pokazane w oczach, autentyczność, szczerość, prawdziwe uczucia. To nie była gra aktorska – dodaje M. Brewczak.
To zdecydowanie największy sukces zespołu, jeżeli chodzi o realizację teledysków. Choć warto podkreślić, że w 2018 roku, w innym konkursie sanoczanie zdobyli już pierwszą nagrodę za utwór „Egzekucja w Markowej”.
– Do współpracy z zespołem Soul zostałem zaproszony w 2017 roku. Biorę udział w projektach od strony filmowej. Festiwal filmowy, więc ja odbierałem nagrodę, ale że udało się ją zdobyć to zasługa wielu osób, a w szczególności Zespołu Soul i pani Moniki Brewczak. Cieszę się, że doceniono moją, naszą pracę. Jestem wdzięczny za zaufanie. Za to, że kilka lat temu zostałem zaproszony do współpracy i do dzisiaj tym zaufaniem jestem obdarzony, realizując kolejne projekty – zaznacza Rafał Gużkowski, autor zdjęć oraz reżyser.
Cel tworzenia takich wideoklipów jest nastawiony na dotarcie do młodego pokolenia. Do dzieci, do młodzieży.
– Zacznę od pewnego, pewnie już zapomnianego cytatu, który wpisany był w akt założycielski Akademii Zamojskiej „Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Działalność pani Moniki Brewczak od kiedy pamiętam idealnie wpisuje się w tę sentencje, a my z Rafałem, Arturem i innymi osobami stanowimy zaplecze, aby ten przekaz dotarł do jak największej grupy odbiorców. Teledysk wygrał „prawdziwością” zachowania dzieci, które swoich uczuć nigdy nie ukrywają. Być może my jako dorośli gdzieś to zatracamy. Informacyjnie dodam, iż do końca roku opublikowane zostaną jeszcze 3 teledyski oraz wydana płyta – uchyla rąbka tajemnicy Damian Biskup, koordynator projektu.
– Przemawianie do serc młodych ludzi może wyglądać właśnie w ten sposób, przez sztukę filmową. Bo dzieci obecnie żyją w kulturze obrazu. W naszym teledysku udział dzieci i młodzieży sanockiej miał decydujący wpływ na formę przekazu, oraz na to, że jurorzy docenili naszą prace. Jeżeli mamy dotrzeć do młodego pokolenia to tylko przez ich rówieśników. Wideoklip „Kto Ty jesteś” ma także element wychowawczy, gdy na jego końcu mała dziewczynka pomaga starszemu panu. Teledyski nasze mają za zadanie kształtować dobrą postawę młodzieży i uwrażliwiać na drugiego człowieka, na jego potrzeby – wyraźnie zaznacza Monika Brewczak.
POZOSTAŁE UTWORY, KTÓRE DOTARŁY DO ŚCISŁEGO FINAŁU FESTIWALU
Niezwyciężeni
Dla Niepodległej szli
Egzekucja w Markowej
Kochana Ojczyzno
video: youtube.com / Zespół Wokalny Soul Sanok
foto: Festiwal Filmowy NNW, fb / archiwum prywatne