REKLAMA

BIESZCZADY: Małe żubrzątka w zagrodzie w Mucznem (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY24.PL / PODKARPACIE. Trwa sezon narodzin u bieszczadzkich żubrów. W wolnych stadach obserwuje się kolejne matki dołączające z tegorocznym potomstwem.

Przychówek w dzikich stadach może sięgnąć nawet 50 osobników. Również w zagrodzie pokazowej w Mucznem w sobotę 20 sierpnia urodziło się kolejne, już piąte w tym roku żubrzątko.

– Tym razem „dziewczynkę” urodziła Tjlii, żubrzyca przywieziona ze Szwajcarii, ojcem zaś został, po raz piąty w tym roku, byk Xarius – obwieszcza Ewelina Baran z Nadleśnictwa Stuposiany. Obecnie w zagrodzie żyje 17 żubrów. Jesienią planowane jest wsiedlenie części tych osobników do doliny górnego Sanu, gdzie przed kilku laty, z uwagi na panującą gruźlicę, trzeba było wyeliminować całe stado. Wcześniej sześć osobników z muczniańskiej zagrody dołączyło już do stad wolnościowych w nadleśnictwach Komańcza i Lutowiska.Zagrodę pokazową w Mucznem od momentu jej otwarcia odwiedziło już ponad 370 tysięcy osób. Ten rok będzie znów rekordowy pod względem liczby turystów.

 

materiały nadesłane

23-08-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym: