REKLAMA

BIESZCZADY: Rysiczka była wycieńczona. Kociaka uratowali leśnicy (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. W Górzance, na teren Nadleśnictwa Baligród, w [pobliże ludzkich osad zapuścił się młody ryś. We wtorek 14 listopada w godzinach wieczornych leśniczy Kazimierz Nóżka dostał informację, że kociak już drugi dzień zagląda na posesję jednego z mieszkańców wsi Górzanka.

Powiadamiająca mnie kobieta mówiła, że zwierzę nie jest zbyt płochliwe, podchodzi pod drzwi domu, a przed atakiem psów chowa się pod stosem desek lub drewna – opowiada leśniczy Nóżka. – W związku z tym, że urzędy i instytucje powołane do ochrony dzikich zwierząt już w tych godzinach nie pracują, poinformowałem o takim zgłoszeniu swojego szefa i pojechałem do Górzanki. Tu, na podstawie okazanych zdjęć i wskazaniu, gdzie skrył się kociak, zdecydowałem, że lepiej będzie schwytać zwierzę, zanim rozszarpią je psy i przekazać do zbadania odpowiednim służbom.

Już nad ranem kociak się złapał w pułapkę. Wystarczyło teraz powiadomić Klinikę Dzikich Zwierząt w Przemyślu, po czym leśniczy Damian Stemulak odwiózł go pod opiekę doktora Fedaczyńskiego.

To piękna rysiczka, ma 6-7 miesięcy i nakłada już stałe uzębienie – relacjonuje doktor Andrzej Fedaczyński.Niestety, jest skrajnie wycieńczona, waży 3,6 kg, czyli zaledwie połowę tego, co w tym wieku ważyć powinna. Ma dużo pasożytów na skórze, jest zarobaczona. Wygląda na to, że odżywiała się marnie, jadła nawet siano. Dostała glukozę, zjadła miskę mięsa, pije wodę z antybiotykami. Zrobimy wszystko, żeby przeżyła, choć na ostateczne rokowania trzeba kilka dni poczekać.

Co sprawiło, że młody ryś zawędrował do ludzkich siedzib? Najpewniej jakiś czas temu coś przytrafiło się jego matce, która jeszcze powinna się nim opiekować.

źródło: RDLP Krosno

Tekst: EdM
Zdjęcia: Teresa Kułak

16-11-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym: