REKLAMA

Dziś otwarcie obwodnicy Brzozowa. Plusy dla południa województwa? (FILM)

BRZOZÓW24.PL / PODKARPACIE. Już dziś oficjalne otwarcie obwodnicy Brzozowa. Od wbicia pierwszej łopaty minął niewiele ponad rok, bo prace rozpoczęły się 22 października 2014 roku.W rekordowo szybkim tempie została oddana do użytku obwodnica Brzozowa. Dokładnie 22 października 2014 roku wbito pierwszą, symboliczną łopatę pod jej budowę, a już 19 listopada 2015 roku pierwsi kierowcy będą mogli przejechać nową, komfortową, kompleksowo wyposażoną drogą, która usprawni ruch w Brzozowie. To bardzo szybkie tempo prac jak na tego typu inwestycję, zwłaszcza, że sporym wyzwaniem dla wykonawcy były trudne warunki gruntowe.

Na budowie obwodnicy, która omija zatłoczone centrum miasta, skorzystają nie tylko mieszkańcy i przedsiębiorcy z terenu gminy Brzozów. Poprawę w zakresie bezpieczeństwa, płynności i komfortu jazdy odczują również kierowcy z pozostałych części regionu, a nawet Polski, przemieszczający się tranzytowo przez obszar gminy. Podróż obwodnicą przyniesie kierowcom oszczędności w zakresie kosztów eksploatacji pojazdów oraz – co najważniejsze- oszczędność czasu.

obwo2

Koszt inwestycji to prawie 72 mln złotych. Projekt realizowany był z wykorzystaniem mechanizmu elastyczności w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013. Inwestycja została sfinansowana z oszczędności powstałych po rozliczeniu RPO WP na lata 2007 – 2013.

Wykonawca: Konsorcjum firm w składzie: Lider – Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów Sp. z o.o., Partner – Polbud Pomorze Sp. z o.o., Partner – Most Sp. z o.o.

Zakres prac:
Obwodnica o długości około 3,4 km. Choć odcinek powstałej obwodnicy jest krótki, nowa droga bardzo usprawni ruch w zakorkowanym Brzozowie i poprawi bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

W ramach inwestycji wykonano również:
– 2 mosty (nad potokiem Sietnica oraz nad rzeką Stobnica);
– 3 wiadukty (dwa nad drogami gminnymi, jeden wiadukt jako przejazd gospodarczy zintegrowany z przejściem dla zwierząt);
– 3 nowe skrzyżowania, a 1 zostało przebudowane;
– przebudowano drogi lokalne;
– wybudowano drogi wewnętrzne do obsługi przyległego terenu;
– powstały nowe chodniki, ciągi rowerowe i pieszo – rowerowe;
– wykonano ekrany akustyczne (dł. prawie 3 km) i przeciwolśnieniowe (dł. 220 m);
– oświetlenie drogowe

Parametry techniczne drogi:
– klasa drogi: G
– nośność nawierzchni: 100 kN/oś
– jezdnia: 7 m (2 pasy ruchu po 3,5 m)
– pobocza: bitumiczne (obustronne 1,25 m), gruntowe (obustronne 0,75 m)
– kategoria ruchu: KR4

Droga wojewódzka nr 886 stanowi bardzo ważne połączenie Rzeszowa z południowo – wschodnią częścią województwa podkarpackiego, a zarazem jest podstawowym szlakiem prowadzącym w ważny obszar turystyczny, jakim są Bieszczady. Obwodnica pozwoli zatem nie tylko odciążyć zatłoczony komunikacyjnie Brzozów, ale będzie również pełnić ważną funkcję tranzytową i turystyczną. Stworzenie nowego korytarza komunikacyjnego ma strategiczny charakter z punktu widzenia rozwoju społeczno – gospodarczego regionu,w szczególności dla powiatu brzozowskiego. Przez teren powiatu przebiegają ważne szlaki komunikacyjne: w kierunku przejść granicznych z Ukrainą (Krościenko) i Słowacją (Radoszyce, Barwinek), a także trasy wiodące w Bieszczady, Beskid Niski i Pogórze Przemyskie.

BRZOZOW2

Opr. E. Sudoł-Sikora/M. Konopka

19-11-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym: