REKLAMA

LESKO24.PL: Chcieli wyłudzić pieniądze od starszej kobiety

LESKO24.PL / PODKARPACIE. Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy chcieli wyłudzić pieniądze od samotnie mieszkającej kobiety. Oszuści przekonali kobietę, że jej sąsiad winien jest im pieniądze. 83-latka, której ten sąsiad pomagał w pracach, przekazała mężczyznom żądaną kwotę 2 tys. złotych.Oszuści zostali zatrzymani w policyjnym areszcie. Za swoje czyny odpowiedzą przed sądem.

W niedzielę około godz.19, dyżurny leskiej komendy został poinformowany o oszustwie, które miało miejsce w Lesku. Nieznani mężczyźni wyłudzili pieniądze od starszej kobiety. Poinformowali 83-latkę, że mężczyzna o konkretnym imieniu jest winien im pieniądze. Kobieta myśląc, że chodzi o sąsiada, który jej pomaga, postanowiła przekazać mężczyznom 2 tys. złotych. Kobieta krótko po tym zorientowała się, że mogła mieć do czynienia z oszustami i zadzwoniła na policję.

Policjanci sprawdzali rejon, w którym zaistniało zdarzenie i zatrzymali 49-letniego mieszkańca woj. wielkopolskiego oraz 32-letniego mieszkańca woj. podkarpackiego, którzy okazali się oszustami. Mężczyźni zostali osadzeni w policyjnym areszcie. Trwają czynności wyjaśniające okoliczności tego zdarzenia.

Policja przypomina o różnych metodach działania oszustów np. „na wnuczka”, „na policjanta”. Oszuści potrafią wzbudzić w człowieku zaufanie. Prowadzą rozmowę w taki sposób, aby ofiara bez żadnych podejrzeń wpuściła ich do domu i oddała im oszczędności, bądź sami je kradną. Często jest tak, że ofiara jest wcześniej obserwowana przez oszusta. Zbiera on podstawowe informacje na temat ofiary i w bezlitosny sposób to wykorzystuje. Aby być przekonywującym zwykle zachowuje się w miły i pomocny sposób.

kasa
Jak uchronić się przed oszustami?
• Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomymi – nie każdy jest tym, za kogo się podaje.
• Oszuści podają się za członków rodziny, pracowników administracji, inkasentów opłat, przedstawicieli banków, policjantów, ale też za osoby skrzywdzone przez los.
• Upewnij się, kogo wpuszczasz do domu. Zanim to uczynisz, zażądaj okazania legitymacji, identyfikatora, zadzwoń do instytucji, na które nieznajomy się powołuje.
• Oszuści wykorzystują dobre serce, ufność i gościnność swoich ofiar
• Nigdy pochopnie nie przekazuj pieniędzy osobom, które podają się za krewnych
• Nie wierz w „życiowe okazje” oferowane przez nieznajomych.
• Łupem napastnika mogą paść oszczędności całego życia, cenne przedmioty z mieszkań.

Gdy podejrzewasz, że masz do czynienia z oszustem nie wahaj się i dzwoń na policję pod numer telefonu 997 lub 112.

Pamiętaj! Sprawcy tego typu oszustw są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane.

KPP Lesko

16-08-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym: