REKLAMA

LESKO/USTRZYKI: Trwa coroczna kwalifikacja wojskowa. Przed komisją stanie ponad 400 osób, cały czas rośnie liczba kobiet

SANOK / PODKARPACIE. W powiecie leskim i bieszczadzkim trwa coroczna kwalifikacja wojskowa. Przed Powiatową Komisją Lekarską stanie ponad 400 osób. – Kwalifikacja wojskowa to cykliczne zadanie realizowane w okresie II i III kwartału każdego roku i nie ma nic wspólnego z powołaniem do wojska – mówi mjr Piotr Lasek, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sanoku.

Powiatowa Komisja Lekarska w Lesku urzęduje w budynku Szkolnego Schroniska Młodzieżowego Bieszczadnik przy ul. Jana Pawła II 18 b,  a swoim zasięgiem obejmuje powiaty: leski i bieszczadzki.

Prace w ramach kwalifikacji wojskowej rozpoczęły się 19 lutego i potrwają do 12 marca 2018 roku, obejmując 412 osób, w tym 2 kobiety. Takie dane ujęto w planie zatwierdzonym przez wojewodę podkarpackiego końcem minionego roku.

Clipboard01

Liczba kobiet, które zgłaszają się do nas, aby stanąć przed komisją lekarską, cały czas wzrasta. Związane jest to z uruchomieniem nowego projektu Legii Akademickiej – zaznacza mjr Lasek.

Jak dodaje, kwalifikacja wojskowa to cykliczne zadanie realizowane w okresie II i III kwartału każdego roku i nie ma nic wspólnego z powołaniem do wojska.

– Każdy zgłaszający się do kwalifikacji wojskowej zostaje przeniesiony do rezerwy, uzyskując status osoby z uregulowanym stosunkiem do służby wojskowej bez jej odbycia. Ewentualne powołanie może nastąpić tylko i wyłącznie w trybie ochotniczym na wniosek zainteresowanego – wyjaśnia szef wydziału rekrutacji.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1999 r. oraz tych urodzonych w latach 1994-1998 , którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Ponadto przed komisją staną osoby urodzone w latach 1997-1998, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej, a także te, które zostały uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

Należy dodać, że przed komisja staną także kobiety, a z roku na rok jest ich coraz więcej. I tak będą to panie urodzone w latach 1994-1999, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą edukację w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Ponadto będą to osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, a nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

27-02-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym: