REKLAMA

Nie daj się okraść ! Policja przestrzega

 PODKARPACIE . Pośpiech, roztargnienie, a czasem nawet przepracowanie, sprawiają, że skupiając uwagę na zakupach często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. W tym momencie możemy stracić telefon, portfel, dokumenty. Uważajmy więc w sklepach, na targowiskach, przy bankomatach. Nie pozostawiajmy wartościowych przedmiotów w samochodach.

Kieszonkowcy nie próżnują, zwłaszcza w miejscach, gdzie jest tłoczno. Dlatego też, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców policjanci szczególnym nadzorem obejmują centra handlowe, sklepy, bazary, parkingi, a także przystanki autobusowe, czyli miejsca dużych skupisk ludzi. Tutaj złodzieje wykorzystują tłok i zamieszanie. W ciagu ostatnich dwóch tygodni policjanci przyjęli kilka zgłoszeń o kradzieżach portfeli, telefonów i innych wartościowych przedmiotów, noszonych przy sobie. Trzeba podkreślić, że najcząściej do kradzieży dochodziło w momencie chwilowej nieuwagi właściciela.

Policjanci apelują przede wszystkim, aby podczas pobytu w placówkach handlowych lub środkach komunikacji miejskiej, pilnować własnych torebek i kieszeni. Torebki warto przytrzymywać dłonią, portfele i telefony nosić w wewnętrznych kieszeniach ubrań. Wtedy kieszonkowiec przestaje się nami interesować. Warto też pamiętać, aby podczas pakowania zakupów nie pozostawiać portmonetek i toreb bez kontroli. Taką sytuację mogą wykorzystać przestępcy.

Warto wspomnieć, że uwagę złodziei zwracają przede wszystkim osoby roztargnione, bądź nietrzeźwe. Czasem obserwują kogoś przez dłuższy czas – w banku, sklepie, przed bankomatem, a potem w dogodnej dla siebie chwili, okradają.

Policjanci przypominają!
– nie zostawiaj wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu w samochodzie;
– podczas zakupów pilnuj swojego bagażu;
– trzymaj pieniądze i dokumenty w bezpiecznym miejscu;
– nie noś karty bankomatowej razem z nr PIN;
– torebkę zawsze noś zamkniętą i odwróconą zamkiem „do siebie”, a nie na zewnątrz;
– unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu, portmonetka zawsze powinna znajdować się na dnie torebki;
– nie trzymaj gotówki w jednym miejscu, nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu;
– nie demonstruj zawartości portfela i nie noś portfela w tylnej kieszeni spodni;
– podczas przymierzania rzeczy, pakowania, płacenia w sklepie nie odstawiaj torebki;
– klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty;
– nie zostawiaj torebki na wieszaku, czy oparciu krzesła w punktach usługowych.

Uważajmy przy bankomatach. Tutaj także możemy paść ofiarą złodziei i oszustów. Oszuści montują nakładki ze skanerami na czytniki kart magnetycznych, nakładki na klawiatury lub minikamery do przechwycenia numerów PIN. I choć trudno stwierdzić, czy na bankomacie jest założona nakładka, to warto zachować ostrożność, a ewentualnymi podejrzeniami podzielić się z Policją.

Źródło : KPP Sanok

22-07-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym: