REKLAMA

Piękny i wyjątkowy powiat leski! VIDEO DRON

|

Piękny i wyjątkowy powiat leski! VIDEO DRON

POWIAT LESKI. Prezentujemy film z lotu ptaka, w którym zobaczyć można kilka najważniejszych atrakcji turystycznych powiatu leskiego. Należą do nich: Kamień Leski, szybowisko w Bezmiechowej, Zamek Kmitów w Lesku oraz oczywiście Jezioro Solińskie. To tylko kilka miejsc, które warto odwiedzić będąc w tym regionie. Powiat podejmuje również kolejne kroki w celu zwiększenia atrakcyjności oferty turystycznej. Zapraszamy do obejrzenia MATERIAŁU VIDEO.

Kamień Leski, szybowisko w Bezmiechowej, Zamek Kmitów w Lesku oraz Jezioro Solińskie to najważniejsze atrakcje turystyczne powiatu leskiego. Jest ich zdecydowanie więcej. Warto wspomnieć choćby o Bieszczadzkich Drezynach Rowerowych, wyciągu na Weremieniu, synagodze w Lesku, punkcie widokowym na Baszcie, cmentarzu żydowskim w Lesku, bunkrach linii Mołotowa czy o basenach Aquarius, a także o trasach rowerowych od miejscowości Zawóz do słowackiej miejscowości Ruské.

Niedawno Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe otrzymały Polskie Godło Promocyjne „Teraz Polska”! To niezwykłe wyróżnienie, przyznawane tylko najlepszym produktom i usługom w Polsce. W tym roku do konkursu zgłoszono aż 100 firm z całego kraju, a wśród 22 laureatów znalazły się właśnie Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe! Uroczysta gala wręczenia statuetek odbyła się w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to jedna z największych atrakcji powiatu leskiego, która od 2015 roku zachwyca turystów z całej Polski. Połączenie aktywnego wypoczynku z malowniczymi bieszczadzkimi krajobrazami to przepis na niezapomniane wakacje. Siedziba wypożyczalni mieści się na stacji kolejowej w Uhercach Mineralnych – słyszymy w Starostwie Powiatowym w Lesku.


foto: Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Jeśli chodzi o trasy rowerowe, zrealizowano je w ramach polsko-słowackiego projektu „Porta Rusica”. Trasa Porta Rusica – od miejscowości Zawóz nad j. Solińskim do miejscowości Ruské (Słowacja), singletrack pod Honem – w miejscowości Cisna.

„Porta Rusica z Połonin w Bieszczady” to droga w głąb gór, pokonywająca grzbiety górskie. Droga, którą szli kupcy, furmani, zbójnicy i żołnierze od wieków, droga łącząca dwa narody.

Pomysł ożywienia tego piękna jest w zasięgu ręki, możliwość zbudowania nie zwykłego szlaku turystycznego, ale trasy, która pokaże zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych i historycznych, a nie tylko ich nieuczciwe wykorzystanie – czytamy w komunikacie starostwa w Lesku.

Blisko 50 km tras rowerowych w dziewiczej urodzie, odnowa w zgodzie z naturą, z naciskiem na zachowanie historycznych elementów starej drogi, historyczne, kamienne, płytowe przepusty. Unikalne wartości historyczne i przyrodnicze, harmonia człowieka z przyrodą, możliwość doskonałego odczucia natury, wzmocnienie potencjału pogranicza polsko-słowackiego.

Idea projektu „Porta Rusica – z Połonin w Bieszczady” nawiązuje do historycznego traktu handlowego z XIX w., który łączył Michalowce z Baligrodem i wiódł przez Ruske, Przełęcz nad Roztokami do Roztok. W projekcie przewidziano wytyczenie i oznakowanie szlaku wraz z infrastrukturą towarzyszącą (tablice edukacyjne, wiaty, wieże widokowe), adaptację istniejących szlaków i ścieżek rowerowych (ok. 60 km, w tym trasę „singletrack”), cykl konferencji, szkoleń dla społeczności lokalnych i przewodników oraz cykl działań promujących zrównoważoną turystykę rowerową.


foto: Starostwo Powiatowe w Lesku

źródło: Red., Starostwo Powiatowe w Lesku

video: Grzegorz Izdebski

19-06-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.