REKLAMA

Turysta na podwójnym gazie. Miał prawie 1,5 promila

USTRZYKI DOLNE / PODKARPACIE. W nocy policjanci zatrzymali w Ustrzykach Dolnych pijanego kierowcę forda. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

W nocy, dyżurny jednostki został telefonicznie powiadomiony, że w stronę Ustrzyk Dolnych jedzie samochód marki Ford, którego kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu. Policjanci prewencji natychmiast udali się we wskazany rejon i zatrzymali do kontroli kierowcę forda. Badanie trzeźwości wykazało, że 34 letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego jest pijany, miał 1.42 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) to jest to stan po użyciu alkoholu. Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Natomiast stan nietrzeźwości, w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila (bądź przekracza 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. W myśl przepisów kodeksu karnego, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

policja

źródło: KPP Ustrzyki Dolne

26-10-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym: