REGION / PODKARPACIE. Dzisiaj na całej sieci dróg krajowych pracuje 138 pojazdów do zimowego utrzymania, w tym na Podkarpaciu 14 jednostek. Wszystkie drogi krajowe są przejezdne. W najbliższych dniach na Podkarpaciu zgodnie z komunikatem IMGW, spodziewane są bardzo niskie temperatury sięgające – 18 stopni C. Zapowiadane są także opady śniegu. Służby do zimowego utrzymania dróg są w gotowości w trybie 24-godzinnym 7 dni w tygodniu.
Na Podkarpaciu w okresie zimowym drogi utrzymywane są w trzech standardach:
– w standardzie I – 200,372 km – ok. 22 % całości (A4, S19, DK9, DK97)
– w standardzie II – 604,315 km – ok. 68 % całości (DK9, DK19, DK28, DK73, DK77, DK84, DK94)
– w standardzie III – 87,088 km – ok. 10 % całości (DK28, DK77)
Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych dostępne są pod całodobowym numerem infolinii drogowej GDDKIA 19 111 oraz w serwisie internetowym GDDKiA w zakładce „Serwis dla kierowców”, gdzie można sprawdzać aktualne warunki przejazdu i korzystać z podglądu dróg krajowych na mapie kamer monitorujących.
– Aktualnie w Gdańsku trwa XV Międzynarodowy Zimowy Kongres Drogowy, gdzie szeroko omawiana jest tematyka związana właśnie z zimowym utrzymaniem w każdym aspekcie – od planowania zadań, przez ich finansowanie, standardy a także innowacje, która mogą wnieść nową, lepszą jakość w utrzymanie przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów ponoszonych w tym zakresie. A jak wygląda droga krajowa nr 28 w zimowej scenerii mogą Państwo zobaczyć na filmie – mówi Joanna Rarus, specjalista ds. komunikacji społecznej GDDKiA Oddział w Rzeszowie.
Kierowco: chcesz przejechać? Przepuść!
Rzecznik przypomina także, że działania służb drogowych mają na celu łagodzenie skutków zimy na drogach, a nie ich całkowitą likwidację.
– W związku z powyższym prosimy kierowców o zachowanie ostrożności i dostosowywanie prędkości do warunków panujących na drodze. Zadaniem kierowców obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Sprzęty są szerokie, niektóre zajmują cały pas drogi, poruszają się wolno, z prędkością ok. 40-50 km/h. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę, bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch. Mimo, że służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi, a nie jak policja czy służba zdrowia – niebieskimi, pełnią rolę zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym. Dlatego apelujemy o przepuszczanie takich pojazdów! Utrudnianie im pracy poprzez np. nieprzepuszczanie na drodze, zajeżdżanie drogi czy spychanie do rowów stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb oraz innych użytkowników dróg – podkreśla rzecznik.
źródło/film: GDDKiA/YT GDDKiA