Student Politechniki Rzeszowskiej w analogowej misji kosmicznej M3.25 Terminus
Na przełomie marca i kwietnia Karol Kołacz, student kierunku lotnictwo i kosmonautyka na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechnice Rzeszowskiej, wziął udział w 18-dniowej analogowej misji kosmicznej M3.25 Terminus, zrealizowanej w ośrodku badawczym Lunares. W Jako Mission Engineer Karol Kołacz odpowiadał m.in. za prace rozwojowe nad łazikiem LEO oraz prowadzenie prac technicznych niezbędnych do codziennego funkcjonowania habitatu. Między swoimi obowiązkami przeprowadził spotkanie online z uczniami V Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, w trakcie którego opowiedział o wyzwaniach życia w bazie księżycowej oraz celu organizacji analogowych misji kosmicznych. O misji W projekcie wzięło udział także pięciu innych uczestników z różnych krajów, w tym z Australii, Meksyku, Belgii, Wielkiej Brytanii i Polski. Wspólnie realizowali badania naukowe, treningi i projekty, tak jak w realnej misji księżycowej. Misja obejmowała również symulację spacerów po powierzchni Księżyca. Było to możliwe dzięki specjalnie przygotowanemu hangarowi imitującemu powierzchnię srebrnego globu. Uczestnicy misji zostali całkowicie odizolowani od świata zewnętrznego i musieli radzić sobie z ograniczonymi zasobami w warunkach zbliżonych do tych, jakie mogą w przyszłości panować w bazach księżycowych. Załoga przez dwa tygodnie musiała mierzyć się z brakiem światła słonecznego, cukru, kofeiny i ograniczonymi zasobami wody.
Przeprowadzanie analogowych misji kosmicznych jest kluczowe do dalszego rozwoju eksploracji kosmosu. Dzięki takim przedsięwzięciom naukowcy są w stanie lepiej zrozumieć wyzwania związane z długoterminowym przebywaniem w przestrzeni kosmicznej oraz znaczenie pracy zespołowej w ekstremalnych warunkach.
źródło:
Damian Gębarowski Rzecznik prasowy Dyrektor Centrum Komunikacji i Kultury Akademickiej
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza Al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.