REKLAMA

PWSZ: „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”. V edycja programu za nami

SANOK / PODKARPACIE. Zakład Pielęgniarstwa PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku zrealizował V edycję programu profilaktycznego ” Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!”

W Zakładzie Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. J. Grodka w Sanoku zakończyła się kolejna edycja szkolnego programu edukacyjnego pod hasłem „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!” Prowadź zdrowy styl życia i bądź niezależny! w którym wzięło udział ponad 200 uczniów z sanockich szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami.  Program był realizowany w oparciu o ogólnopolską kampanię społeczną w ramach Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych, której głównym inicjatorem jest Główny Inspektorat Sanitarny. Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy na temat skutków zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych, a także ograniczenie ich stosowania. Główną grupą docelową programu są kobiety w wieku prokreacyjnym, ciężarne oraz ich rodziny i bliscy.

Poruszana problematyka jest odpowiedzią na aktualne problemy i potrzeby zdrowotne społeczeństwa. Według badań GIS z 2012 roku 2,2% polskich kobiet w ciąży przyjmuje środki uspokajające lub nasenne, 7% pali papierosy, a aż 10,1% spożywa alkohol, a dodatkowo 22,5% ciężarnych jest codziennie narażonych na wdychanie dymu tytoniowego w domu. O ile 90,2% kobiet, jako wysoki czynnik ryzyka dla rozwijającego się płodu, uznaje aktywne palenie tytoniu, świadomość na temat szkodliwości picia alkoholu jest dużo niższa.

plakat

Nadal wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w trakcie ciąży nie jest szkodliwe dla płodu (2,5%), a niektóre z nich są zdania, że picie dużych ilości alkoholu nie jest w ogóle ryzykowne. Niepokojącym jest również fakt, iż 56,5% kobiet ciężarnych nie uzyskało od lekarza informacji na temat skutków spożycia alkoholu w ciąży, a 1,4% Polek dowiedziało się, że picie małej ilości alkoholu w ciąży jest dopuszczalne lub nawet zalecane.     W konsekwencji w 2012 roku u 0,5% badanych dzieci z wadami wrodzonymi stwierdzano cechy alkoholowego zespołu płodowego (FAS) w postaci m.in. niedorozwoju płytek paznokciowych, krótkich szpar powiekowych, braku rynienki nosowo-wargowej, zeza, cienkiej górnej wargi i krótkiej szyi.

Poradnictwo prowadzone przez nauczycieli i studentów kierunku pielęgniarstwo jest nie tylko sposobem zdobycia dodatkowych wiadomości i umiejętności, ale również okazją do innego spojrzenia na tak ważne tematy jak zdrowie w okresie prokreacyjnym. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za skorzystanie z naszej dodatkowej oferty edukacyjnej i zapraszamy na udział w kolejnych edycjach z zakresu oświaty zdrowotnej

materiały nadesłane

20-05-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym: