LESKO24.PL: Chcieli wyłudzić pieniądze od starszej kobiety


LESKO24.PL / PODKARPACIE. Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy chcieli wyłudzić pieniądze od samotnie mieszkającej kobiety. Oszuści przekonali kobietę, że jej sąsiad winien jest im pieniądze. 83-latka, której ten sąsiad pomagał w pracach, przekazała mężczyznom żądaną kwotę 2 tys. złotych.Oszuści zostali zatrzymani w policyjnym areszcie. Za swoje czyny odpowiedzą przed sądem.

W niedzielę około godz.19, dyżurny leskiej komendy został poinformowany o oszustwie, które miało miejsce w Lesku. Nieznani mężczyźni wyłudzili pieniądze od starszej kobiety. Poinformowali 83-latkę, że mężczyzna o konkretnym imieniu jest winien im pieniądze. Kobieta myśląc, że chodzi o sąsiada, który jej pomaga, postanowiła przekazać mężczyznom 2 tys. złotych. Kobieta krótko po tym zorientowała się, że mogła mieć do czynienia z oszustami i zadzwoniła na policję.

Policjanci sprawdzali rejon, w którym zaistniało zdarzenie i zatrzymali 49-letniego mieszkańca woj. wielkopolskiego oraz 32-letniego mieszkańca woj. podkarpackiego, którzy okazali się oszustami. Mężczyźni zostali osadzeni w policyjnym areszcie. Trwają czynności wyjaśniające okoliczności tego zdarzenia.

Policja przypomina o różnych metodach działania oszustów np. „na wnuczka”, „na policjanta”. Oszuści potrafią wzbudzić w człowieku zaufanie. Prowadzą rozmowę w taki sposób, aby ofiara bez żadnych podejrzeń wpuściła ich do domu i oddała im oszczędności, bądź sami je kradną. Często jest tak, że ofiara jest wcześniej obserwowana przez oszusta. Zbiera on podstawowe informacje na temat ofiary i w bezlitosny sposób to wykorzystuje. Aby być przekonywującym zwykle zachowuje się w miły i pomocny sposób.

kasa
Jak uchronić się przed oszustami?
• Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomymi – nie każdy jest tym, za kogo się podaje.
• Oszuści podają się za członków rodziny, pracowników administracji, inkasentów opłat, przedstawicieli banków, policjantów, ale też za osoby skrzywdzone przez los.
• Upewnij się, kogo wpuszczasz do domu. Zanim to uczynisz, zażądaj okazania legitymacji, identyfikatora, zadzwoń do instytucji, na które nieznajomy się powołuje.
• Oszuści wykorzystują dobre serce, ufność i gościnność swoich ofiar
• Nigdy pochopnie nie przekazuj pieniędzy osobom, które podają się za krewnych
• Nie wierz w „życiowe okazje” oferowane przez nieznajomych.
• Łupem napastnika mogą paść oszczędności całego życia, cenne przedmioty z mieszkań.

Gdy podejrzewasz, że masz do czynienia z oszustem nie wahaj się i dzwoń na policję pod numer telefonu 997 lub 112.

Pamiętaj! Sprawcy tego typu oszustw są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane.

KPP Lesko