REKLAMA

Przyczyną śmierci 18-latki była zatorowość płucna. Śledztwo będzie kontynuowane w Rzeszowie

BRZOZÓW, KROSNO / PODKARPACIE. Zakończyła się sekcja zwłok 18-latki, która w niedzielę zmarła kilka godzin po porodzie w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie. Biegły patomorfolog powołany przez Prokuraturę Okręgową w Krośnie stwierdził, że przyczyną zgonu kobiety była zatorowość płucna.

Dorota Mękarska

Zatorowość płucna powstaje we wyniku zwężenia lub zamknięcia tętnicy płucnej lub jej rozgałęzień przez materiał zatorowy. Materiałem tym najczęściej są urywające się skrzepliny powstające w przebiegu zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych lub splotów żylnych miednicy mniejszej. W nielicznych przypadkach materiałem zatorowym są: tłuszcz (może powstać po złamania kości długich), powietrze (dostaje się do krwiobiegu najczęściej podczas wprowadzania lub usuwania cewnika naczyniowego z żyły), masy nowotworowe, płyn owodniowy (w tym przypadku śmiertelność wynosi prawie 90%)  lub ciało obce.

U kobiet ciężarnych zatorowość płucna występuje cztery razy częściej niż w populacji ogólnej i jest przyczyną jednej trzeciej zgonów przyszłych matek. To ryzyko wzrasta w okresie połogu i jest przyczyną ponad połowy zgonów po porodzie.

Ocenia się, że w Polsce rocznie ma miejsce około 20 tysięcy przypadków zatorowości płucnej. Tylko 20% przypadków kończących się śmiercią jest rozpoznanych klinicznie.

Jak informuje prokurator Aurelia Skiba z Prokuratury Okręgowej w Krośnie  wynik sekcji zwłok stanowi dopiero wstępną diagnozę przyczyny zgonu. W trakcie sekcji pobrano materiał do badań histopatologicznych, które dadzą odpowiedź na pytanie: co było przyczyną zatorowości płucnej? Odpowie na nie biegły powołany przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie, która w dniu dzisiejszym przejęła śledztwo. Rzeszowscy śledczy będą badać prawidłowość prowadzenia ciąży, przebiegu porodu i opieki po porodzie. Dopiero na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego zapadną decyzje, co do dalszego postępowania.

surgery-676375_1920

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

18-latka zmarła na porodówce w Brzozowie. Jest postępowanie w prokuraturze

Tragedia na brzozowskiej porodówce. Ojciec 18-latki: Klaudia bała się porodu

Jutro sekcja zwłok 18-latki, która zmarła na porodówce. Jest śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci

16-03-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym: